Головна » 2016 » Березень » 7 » Літературне читання. Тема : "Народні пісні"
22:00
Літературне читання. Тема : "Народні пісні"

Тема.Народні пісні.

Мета:збагачувати уявлення учнів про пісню як жанр усної народної;продовжити ознайомлення учнів з українськими народними дитячими пісеньками; вдосконалювати навички правильного свідомого читання; розвивати уяву; фантазію учнів; вчити розрізняти реальність і вигадку;виховувати любов до народної пісні.

Обладнання:  таблиця зі скоромовкою;картки зі словами; аудіозапис  пісні.

                                   Хід уроку

I Організація класу.

            - Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Гадаю, що ви, як і я, дуже раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємося.

Ми вам раді, люди добрі,

 І вітаєм щиро вас!

І запрошуєм ласкаво

На читання в 3 клас.

  Релаксація.

            - Який у вас настрій? Покажіть виразом обличчя.

           Усміхніться самі до себе, подаруйте посмішку гостям, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з однокласниками.

            За виразом облич я бачу, що у вас все гаразд і наш настрій можна зобразити так     (малюнок смайлика)                        

 Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку. 

Вправа «Очікування»(думки дітей)Чого ви очікуєте від уроку?

Отож ,щоб урок був плідний будемо:

Не просто слухати ,а чути.

Не просто дивитися ,а бачити.

Не просто відповідати ,а міркувати.

Дружно і  плідно  працювати.

Я також очікую від вас плідної праці, сподіваюсь, що ви будете активними і гарно працюватимете.

ІІ Мовна розминкаІ

(Кожну вправу 3-5 разів)

1.Вдихнути через ніс ,а видихнути через рот.

 2.Закрити рот ,а язиком торкнутися то лівої ,то правої щоки.

3.Проартикулюйте голосні звуки без голосу.(А,о,у)

4.Промовляння скоромовки.(Вправа «Потяг»)

5.Прочитити речення з різним логічним наголосом.

Умілому всяка  робота мила.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Який розділ вивчаємо.?.(З чистого джерела народної творчості)

З яким жанром цього розділу  вже познайомилися? (казка)

Над якою казкою працювали на минулому уроці?(«Кривенька  качечка»)

Що було задано додому(Казку читати і переказувати  ;відповідати на запитання ; творче завдання для групи « Акторів»)

Робота в парах.

 1.Стислий переказ казки(«по секрету» сусіду на вушко.)

 2.Читання казки.( Один  учень з пари читає текст.)

 3.Рольова гра  «Суд»

-   Що схвалює, а що засуджує український народ у казці? (схвалює – працелюбність; засуджує – хитрість, зло)

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і завдань уроку.

Вступне слово  вчителя.

Сьогодні ми продовжуємо знайомитись з усною народною творчістю. І наступний жанр – пісні.(Тема записана на дошці)

Ви вдома мали запитати маму або бабусю ,що для них значить пісня?(відповіді дітей)

  На уроці ми познайомимося з жартівливими народними  піснями «Два півники» та «Грицю, Грицю».

V. Вивчення нового матеріалу.

Що значить пісня для вас  ми визначили ,а зараз прочитаємо в підручнику про народну пісню.(с 54)

Пояснити  значення слова .

Персонаж-дійова особа.

1.Опрацювання української народної пісні «Два півники».

(Перед  читанням прочитати слова на дошці,що їх об’єднує?  (Вони означають дію)

1) Виразне читання пісні.Пригадати  як потрібно читати пісню(мелодійно,наспівно)

-Які слова незнайомі?

Словникова робота

Віжки- ремені, мотузки, з двох сторін прикріплюються до вуздечки  для управління конем.

Залигав- надівати мотузку на роги .

2) Самостійне мовчазне читання пісні «Два півники» учнями в парі «буксиром».

-Назвіть дійових осіб пісеньки.

-Що носили до млина?

-Що  робили з гороху?

(Пояснити ,що колись крупу робили в млині)

3) Перечитування пісні за куплетами ланцюжком.

4) Гра «Хто що робив?» ( Слова дії на дошці)

Фізкультхвилинка

5.Робота в групі .

Хто автор пісні(народ) Ми з вами також народ і зараз ви попрацюєте в групах складете казку  « Два півники»

2.Опрацювання жартівливої української народної пісні

«Грицю, Грицю».

     1) Слухання пісні(виконують діти)

-Який настрій викликала ця пісня?

-Що в ній засуджується?(Лінь)

-Яким ви уявляєте Гриця? Опишіть його.

2) Читання української народної пісні в парі(Звернути увагу на розділові знаки)

3)  Складання порад Грицеві     

4)Робота в парі

— Відновіть прислів’я. Доберіть те, що найбільш повно розкриває зміст

жартівливої народної пісні «Грицю, Грицю».

Не взявшись за сокиру,  а лінь марнує .

До їжі вовк,     хати не зробиш.              .

 Праця чоловіка годує,  а до роботи заєць.

Оцінювання 

VІ.  Підсумок уроку.

-Чи справдилися ваші очікування ?

-Про який жанр усної народної творчості  ми сьогодні говорили?(Народна пісня)

-Яка пісенька сподобалась найбільше? Чому?

-Що на уроці запам’яталося?

-   Як ви гадаєте, чи знадобляться в майбутньому знання, які ви сьогодні здобули на уроці?

-    А тепер візьміть у ліву долоньку ті знання, які у вас є. У праву долоньку ті знання, які ви отримали сьогодні. З’єднайте разом ваші долоньки і покладіть до своєї душі. І пам’ятайте:

Заключне слово вчителя.

Найголовніше для вас, любі діти,-

Бачити світло навкруг і радіти,

Вміти пісні по краплинах збирати,

І один одному їх дарувати.

VIІ. Домашнє завдання.(На вибір)

     1. Вибрати одну із пісень для виразного читання.

      2. Запитати старших, які народні дитячі пісні їм відомі,

       записати одну з них 3.Малюнок  до пісні

Додатковий  матеріал

1.Гра «Добери риму»

До роботи — … (чоботи).

До телят —... (болять).

Молотити —...(робити).

Дрова —... (нездоровий).

Хліб —... (охрип).

Їсти —... (сісти).

2.Віднови прислів’я.

Треба нахилиться,                 а лінь марнує .

До їжі вовк,                           щоб води напитися .       

Праця чоловіка годує,          а до роботи заєць.

3.Словникові  слова

Віжки-  прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, мотузок, яким правлять кіньми. 

Залигав- надівати мотузку на роги.

4. Гра «Хто що робив?»

молотили

носили

меле

підсипає

грає

принесуть

виглядає

ухопив

тікає

схопив

одібрав

залигав

обідрав

радується

Переглядів: 485 | Додав: Вagusia | Теги: Народні пісні, Грицю, літературне читання | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar